STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ WYDZIAŁU CHEMICZNEGO

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Chemicznego zostało powołane w celu utworzenia więzi absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej z ich macierzystym Wydziałem oraz w celu skupienia tych wszystkich osób, którym sprawy tego Wydziału nie są obojętne. Skupienia osób, które chciałyby społecznie działać na jego rzecz, które poczuwają się do twórczego wspierania nie tylko w realizacji podstawowych zadań Wydziału lecz również w jego unowocześnianiu i rozwoju, osób które z sentymentem wracają do swoich lat studiów.

Zadaniem Stowarzyszenia jest organizowanie spotkań integracyjnych, nawiązywanie kontaktów z osobami i instytucjami, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów Wydziału jakie przynosi dzień dzisiejszy i nadchodzące lata, w tym również problemów finansowych, remontowych, stypendiów i nagród dla wyróżniających się studentów.

Prof. zw. dr hab. Jan BANDROWSKI
(1928 - 2006)

BandrowskiJan Bandrowski urodził się 17 czerwca 1928 roku w Warszawie. Studia na kierunku „Inżynieria Chemiczna” rozpoczął w 1949 r. na Politechnice Śląskiej. To właśnie z tą uczelnią związał on całą swoją karierę naukową, zgłębiając przy tym wiedzę z zakresu inżynierii chemicznej i procesowej, stanowiącej jego główną specjalność.

Jako wybitnie uzdolniony, Bandrowski szybko piął się po szczeblach kariery, zdobywając tym samym kolejne tytuły naukowe: 1957 r. – tytuł doktora nauk technicznych, 1964 r. – tytuł doktora habilitowanego, 1975 – tytuł profesora, aż w końcu 1990 r. – tytuł profesora zwyczajnego.

Jego szeroka wiedza i miłe usposobienie do otoczenia sprawiły, iż sprawował on wiele odpowiedzialnych funkcji. W roku 1981 objął stanowisko kierownika Zakładu Aparatury Chemicznej i Zakładu Podstaw Inżynierii Chemicznej. Został także wybrany na Prodziekana Wydziału Chemicznego i pełnił tą funkcję aż do 1984 r. Ponadto, od 1994 r. do 1998 r. był też kierownikiem Zespołu Kinetyki Procesowej. Także dzięki niemu, do kadry młodych naukowców przystąpiło aż 10 doktorantów.

Profesor Bandrowski był także członkiem kilku organizacji, takich jak m. in. Komitet Inżynierii Chemicznej PAN, Centralna Komisja Kwalifikacyjna, czy Rada Nadzorcza Śląskiego Wydawnictwa Technicznego . Dodatkowo od 1991 r. pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Redakcyjnego Wydawnictw Politechniki Śląskiej, a w latach 1981-1996 spełniał się także w roli redaktora Chemical Engineering Science.

Ze względu na swoje osiągnięcia i zasługi otrzymał liczne wyróżnienia, spośród których najważniejsze to przede wszystkim: Złoty Krzyż Zasługi (1973 r.), Krzyż Kawalerski OOP (1980 r.), Medal 40 lecia Politechniki Śląskiej (1984 r.), Srebrna Odznaka za zasługi dla przemysłu chemicznego (1986 r.), Odznaka Honorowa SITPChem (1986 r.), Honorowa Odznaka Politechniki Krakowskiej (1987 r.), Złoty Medal 50-lecia Politechniki Krakowskiej, Medal Edukacji Narodowej (1977 r.) Odznaka Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej (1998 r.) oraz Medal 60 lecia Politechniki Śląskiej.

Do najważniejszych publikacji Profesora można zaliczyć między innymi:

• „Experimental study of heat transfer at the total condensation of mixed vapours of miscible liquids”, International Journal of Heat and Mass Transfer, 18, 503, 1975

• “Piece rurowe”, PWN, 1987, II wydanie: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1994

• „Destylacja i rektyfikacja”, PWN, 1980 • „Sedymentacja zawiesin – zasady i projektowanie”, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1995

Profesor Jan Bandrowski był powszechnie szanowanym i wybitnie uzdolnionym naukowcem. Zmarł 20 listopada 2006 r.

Login Form

 

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top