STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ WYDZIAŁU CHEMICZNEGO

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Chemicznego zostało powołane w celu utworzenia więzi absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej z ich macierzystym Wydziałem oraz w celu skupienia tych wszystkich osób, którym sprawy tego Wydziału nie są obojętne. Skupienia osób, które chciałyby społecznie działać na jego rzecz, które poczuwają się do twórczego wspierania nie tylko w realizacji podstawowych zadań Wydziału lecz również w jego unowocześnianiu i rozwoju, osób które z sentymentem wracają do swoich lat studiów.

Zadaniem Stowarzyszenia jest organizowanie spotkań integracyjnych, nawiązywanie kontaktów z osobami i instytucjami, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów Wydziału jakie przynosi dzień dzisiejszy i nadchodzące lata, w tym również problemów finansowych, remontowych, stypendiów i nagród dla wyróżniających się studentów.

Prof. zw. dr hab. Włodzimierz KISIELOW
(1914 - 2001)

kisielowProfesor Włodzimierz Kisielow urodził się 19 stycznia 1914r w Petersburgu. Studiował na Wydziale Chemicznym Politechniki Lwowskiej, gdzie uzyskał w 1939r stopień inżyniera chemika. W latach 1938-1942 był asystentem w Katedrze Technologii Nafty i Gazów Ziemnych Politechniki Lwowskiej u Prof. Stanisława Pilata, który był uznawany za autorytet w dziedzinie chemii i technologii ropy naftowej. W latach 1939/40 i 1940/41 inż. W.Kisielow był prodziekanem Wydziału Chemicznego Politechniki Lwowskiej. W latach 1942-45 pracował jako chemik w Rafinerii Nafty Jasło i Rafinerii Glinik Mariampolski.

Od 1945r organizował od podstaw, początkowo wspólnie z doc. Ewą Neuman-Pilatową, a po jej nagłej śmierci, samodzielnie Katedrę Technologii Nafty i Paliw Płynnych na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Doktorat uzyskał w 1954r, a tytuł profesora nadzwyczajnego w 1959r, zaś tytuł profesora zwyczajnego w 1966r. W latach 1958-1960 pełnił funkcje dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.

W roku 1954 pracując na Politechnice Śląskiej zorganizował od podstaw placówkę naukową Polskiej Akademii Nauk, pierwszą w województwie katowickim - Zakład Petrochemii i Karbochemii, którym kierował od przejścia na emeryturę w 1984r.

W 1968r. dzięki staraniom Profesora Kisielowa zostały utworzone na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej pierwsze w kraju studia doktoranckie z technologii nafty i petrochemii.

Działalność dydaktyczna Prof. W.Kisielowa, którą prowadził od roku 1946/47 obejmowała podstawy technologii ropy naftowej, uzupełniane w latach następnych tematyką dotyczącą procesów katalitycznych, syntezy paliw wysokooktanowych, fizykochemii ropy naftowej, uszlachetniania produktów naftowych oraz petrochemii.

W okresie działalności Katedry (1946-1969) dyplom magistra inżyniera chemika w specjalności technologii nafty uzyskało 169 absolwentów, a dyplom inżyniera 32 absolwentów. W większości znaleźli oni zatrudnienie w przemyśle rafineryjnym, placówkach Ministerstwa Obrony Narodowej, Centrali Produktów Naftowych oraz w instytutach naukowych. Wielu z nich zajmowało kierownicze stanowiska w rafineriach nafty oraz w Ministerstwie Przemysłu Chemicznego. Wypromowanych zostało 13 doktorantów, z pośród których trzy osoby habilitowały się i uzyskały w następnych latach tytuł naukowy profesora.

Główne kierunki prowadzonych w Katedrze pod kierunkiem Profesora Kisielowa (w latach 1947-69) prac badawczych koncentrowały się na poznaniu składu chemicznego rop naftowych oraz na wykorzystaniu węglowodorów parafinowych jako surowca chemicznego. W zakresie pierwszego zagadnienia opracowana została szczegółowa charakterystyka chemicznio-technologiczna rop naftowych i określone zależności genetyczne i fizykochemiczne. Temat drugi dotyczył zastosowania reakcji węglowodorów n-parafinowych z karbamidem do odparafinowania frakcji naftowych i otrzymania parafin dla syntez chemicznych. Publikowany dorobek naukowy Prof. W.Kisielowa obejmuje ponad 100 pozycji w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 10 patentów. Wyniki prac badawczych były referowane na 51 konferencjach i kongresach naukowych, w tym 25 zagranicznych i na 3 Światowych Kongresach Naftowych.

Od pierwszych lat istnienia Katedry Prof. W.Kisielow współpracował z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i zagranicą oraz z przemysłem rafineryjnym, czego wynikiem było powołanie go do udziału w pracach Komisji Planowania i Komitetu Nauki i Techniki, dotyczących rozwoju przemysłu rafineryjnego i petrochemii, udziału w Radach Naukowych kilku instytucji, m.in. Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej, członkowstwa w Stałej Radzie Światowych Kongresów Naftowych, jak też przewodnictwa Rady Naukowej Instytutu Technologii Nafty (1972-1980).

Kiedy samodzielna działalność Katedry Technologii Nafty i Paliw Płynnych została przerwana w 1969r w wyniku zmian organizacyjnych na Politechnice Śląskiej, Profesor W. Kisielow podjął się uzyskania samodzielnego pomieszczenia dla Pracowni PAN i zorganizowania laboratoriów, a następnie na własne życzenie został w 1971 przeniesiony do Polskiej Akademii Nauk na stanowisko kierownika Zakładu Petro- i Karbochemii PAN.

Profesor Włodzimierz Kisielow zmarł 20 marca 2001r i został pochowany na Cmentarzu Prawosławnym w Lublinie.

W pamięci współpracowników pozostanie jako osoba stawiająca zawsze wysokie wymagania pod względem stosunku do pracy zarówno współpracownikom, jak też sobie samemu.

 

Login Form

 

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top