STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ WYDZIAŁU CHEMICZNEGO

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider

Stowarzyszenie Przyjaciół Wydziału Chemicznego zostało powołane w celu utworzenia więzi absolwentów Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej z ich macierzystym Wydziałem oraz w celu skupienia tych wszystkich osób, którym sprawy tego Wydziału nie są obojętne. Skupienia osób, które chciałyby społecznie działać na jego rzecz, które poczuwają się do twórczego wspierania nie tylko w realizacji podstawowych zadań Wydziału lecz również w jego unowocześnianiu i rozwoju, osób które z sentymentem wracają do swoich lat studiów.

Zadaniem Stowarzyszenia jest organizowanie spotkań integracyjnych, nawiązywanie kontaktów z osobami i instytucjami, które mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów Wydziału jakie przynosi dzień dzisiejszy i nadchodzące lata, w tym również problemów finansowych, remontowych, stypendiów i nagród dla wyróżniających się studentów.

Prof. dr hab. inż. Adam KORCZYŃSKI
(1927 - 2007)

korczynskiProf. dr hab. inż. Adam Korczyński od ukończenia studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w 1954 roku aż do 1997 roku pracował na naszej Uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego na stanowiskach od asystenta począwszy do profesora zwyczajnego.

Jako wysokiej klasy specjalista elektrochemik-technolog zatrudniony był również w przemyśle chemicznym min. w Polskich Odczynnikach Chemicznych oraz w Fabryce Kwasu Siarkowego w Gliwicach.

Jego zainteresowania naukowe dotyczyły wielu dziedzin elektrochemii stosowanej jednak największe sukcesy odnosił w:
- elektrolizie wodnych roztworów chlorków alkalicznych,
- elektrosyntezie związków chemicznych nieorganicznych i organicznych.

Kierując przez wiele lat dużym Zakładem Elektrochemii Stosowanej, uzyskał znaczne osiągnięcia głównie natury stosowanej w zakresie rozwoju polskiej elektrochemii. Był autorem licznych prac naukowo-badawczych. Jego dorobek naukowy, obejmuje: 110 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, 38 patentów, około 200 prac naukowo-badawczych z których wiele zostało wdrożonych.

Jedną z nich było opracowanie Polskiego Elektrolizera przeponowego o nazwie POLEL 30/50 kA nagrodzony nagrodami I stopnia ministrów Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Przemysłu Chemicznego. Elektrolizer ten pracuje do dziś w polskim przemyśle chlorowym w Zakładach Chemicznych ZACHEM w Bydgoszczy.

Jako kierownik specjalności dydaktycznej - Elektrochemia Stosowana, prowadził z tego zakresu liczne zajęcia, takie jak: wykłady, seminaria, prace przejściowe i dyplomowe. Wypromował ponad 100 absolwentów w/w specjalności oraz 8 doktorów nauk technicznych.

Prof. Adam Korczyński w swym życiu zawodowym pełnił wiele funkcji zarówno na Uczelni jak i poza Uczelnią. Niektóre z nich to:
- Kierownik Zakładu Elektrochemii Stosowanej,
- Kierownik Specjalności Dydaktycznej Elektrochemia Stosowana,
- Zastępca Dyrektora, a następnie Dyrektor Instytutu Chemii i Technologii Nieorganicznej.

Był członkiem Senatu Politechniki Śląskiej, Rady Wydziału Chemicznego rad naukowych wielu instytutów badawczych oraz Rady Głównej Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki. Wielokrotnie powoływano profesora w charakterze eksperta i biegłego sądowego w zakresie elektrochemii.

Za osiągnięcia w pracy zawodowej otrzymał wiele nagród, odznaczeń uczelnianych, regionalnych i państwowych, m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej. Pełniąc te rozliczne funkcje oraz jako nauczyciel akademicki był zawsze człowiekiem wielkiej życzliwości dla współpracowników, podwładnych i studentów oraz niezwykle skromnym mimo tak wielu osiągnięć.

Zmarł 31 października 2007 roku. Pochowany został na Cmentarzu Centralnym w Glwicach.

Witold Gnot

 

Login Form

 

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Blue Gray
Background Color
Text Color
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Scroll to top